Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s Áronem Fojtů, vítězem čtvrtého kola třetího ročníku

Na základě hodnocení odborné poroty se vítězem čtvrtého kola třetího ročníku naší soutěže #VyhrajEurovíkend stal Áron Fojtů se soutěžním příspěvekem Odyssea okamžiků ve Velké Británii. Áron ve své soutežní fotokoláži ukázal své zážitky ze stáže ve Velké Británii. Abychom se dozvěděli více o tom, jak celá stáž probíhala a jak si ji užil, položili jsme Áronovi pár doplňujících dotazů.

Jak jste se o možnosti vyrazit na pracovní stáž do zahraničí dozvěděl?
O možnosti vycestovat v rámci programu Erasmus+ jsem se dozvěděl ve škole na přednášce, kterou si připravili studenti minulých ročníků. Pod vedením paní učitelky, která stojí za všemi zahraničními projekty mi tak předali chuť a odvahu k této zkušenosti.

Co bylo vaším hlavním důvodem, proč jste se rozhodl na stáž vyrazit?
Zahraničí a cestování jako takové mě velmi láká. Rozhodl jsem se kvůli možnosti zlepšit si svou úroveň angličtiny a získat cenné pracovní zkušennosti.

Nabízela Vaše škola více možností, kam na stáž vyjet? Pokud ano, proč jste si vybral zrovna Velkou Británii?
Ano. Měli jsme na výběr mezi stáží v Německu a Anglii. Německy neumím a tak nebylo nad čím váhat.

Jak složité bylo na stáž vyrazit? Jak náročné „papírování“ na vás čekalo?
Za mne bylo papírování opravdu minimální až žádné. Všechno skvěle zorganizovala a vyřídila paní učitelka, která se těmto projektům věnuje již řadu let. S její pomocí pro mě byla první cesta do Anglie a pobyt v zahraničí mnohem jednodušší a přítupnější.

Bylo něco, co vás zaskočilo nebo čeho jste se obával?
Obával jsem se, že moje znalost Angličiny prostě "nebude stačit". Váhal jsem nad měsícem stráveným v cizí rodině. Se spolužáky jsme si srovnávali rodiny. Já jsem měl starší paní. Podle propozic bývalá šéfkuchařka s dlouholetou praxí. Takže už z Česka jsem odjížděl s širokým úsměvem.

Do jakého města jste na stáž vyrazil a co Vás tam nejvíce překvapilo?
Naše stáž probíhala v městě Plymouth. Příjemně mne překvapilo krásné prostředí a úžasná mentalita lidí. Samozřejmě jako vždy existují výjimky z pravidla. Například pověstný double decker je krásný dopravní prostředek, ale až na vlastní kůži si člvověk prověří jeho praktičnost. Druhé patro nabízí krásný výhled a dvojnásobný počet pasažérů. Ve spodním patře jsou pouze jedny nástupní a výstupní dveře což dává příležitost poděkovat řidiči při výstupu. Ten s úsměvem opětuje pozdrav.

V čem jsou podle Vás největší rozdíly mezi Čechy a Brity?
Předchozím příkladem jsem tak trochu odpověděl i na tuto otázku. Když si vybavím některé řidiče se kterými jezdím pravidelně domů, tak to je rozdíl. A stejně tak spolucestující. Češi jsou šikovní, ale málo se usmívají.

Je britské počasí opravdu tak pověstně náladové a špatné, jak se traduje?
Rozhodně velmi záleží na lokalitě. Jižně položený Plymouth je podle mne vcelku srovnatelný s českým počasím. Když to porovnám se Severním Irskem, kam jsem odcestoval po ukončení stáže s Erasmem+, tak tam bylo počasí mnohem horší.

Jak probíhala vaše stáž a jak byla náročná?
Pracoval jsem v charitativní organizaci na pozici administrativního pracovníka. Dostal jsem se především k práci s potravinovou bankou, kterou tato organizace provozuje. Denně jsem zpracovával "žádanky" chudých lidí z ulice, bez příjmu nebo v těžké životní situaci. Při výdeji potravin jsem dostal příležitost si s nimi promluvit a dozvědět se víc o jejich životním příběhu. Byla to velmi dobrá a silná zkušenost.

Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže?
Nejvíc pro mne znamenal pocit jistoty, který jsem získal během pobytu. Před odjezdem jsem se bál nedostačující úrovně jazyka. V Anglii jsem pochopil, že nezáleží na absolutní gramatické korektnosti a bezchybné slovní zásobě. Člověku se vždy podaří nějak domluvit. Místo jedné věty použít tři další, ale jde to! S touto zkušeností jsem se dva měsíce po návratu odvážil odjet do Irska jako instruktor dětských outdoorvých táborů.

Co byste vzkázal těm, kteří ještě váhají, zda na zahraniční stáž vyjet nebo ne?
Rozhodně neváhejte a jděte do toho! Projekt Erasmus+ nabízí skvělé zázemí pro první zkušenost. Je to příležitost, která otevírá dveře pro pocit jistoty a přináší skvělé zážitky. Což je podstatou cestování, do kterého se pak sami pustíte i na vlastní pěst. Tak jděte do toho :-)


.

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena