Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s Barborou Dvořákovou, vítězkou třetího kola třetího ročníku

Na základě hodnocení odborné poroty se vítězkou třetího kola třetího ročníku naší soutěže #VyhrajEurovíkend stala Barbora Dvořáková se soutěžním příspěvekem Stáž u britského výrobce luxusních automobilů a vozů. Barbora ve svém soutěžním videu popsala život v jedném ze světově známých luxusních automobilek Bentley během pracovní stáže v Crewe. Abychom se dozvěděli více o její netradiční zkušenosti, položili jsme Barboře pár doplňujících dotazů nejen na pracovní náplň.

 

Co vás nakonec přesvědčilo, že jste se rozhodla podat žádost o stáž?

Zrovna jsem se nacházela v životní fázi, která nebyla tou nejveselejší, a chtěla jsem změnu. Rozhodla jsem se proto zkusit své štěstí a splnit si sen, který se mi v hlavě zrodil už v počátcích studia na vysoké škole.

Nabízela vaše škola více možností, kam na stáž vyjet? Pokud ano, proč jste si vybrala zrovna stáž v britské automobilce Bentley?

Škoda Auto Vysoká škola nabízí mnoho možností pro zahraniční stáž, avšak Bentley je v mých očích tou nejprestižnější variantou. Luxusní automobily, život ve Velké Británii a práce v anglicky mluvícím kolektivu byly hlavními důvody mého výběru. Navíc pracovní zkušenost v této společnosti je významným plus v životopisu každého absolventa vysoké školy.

Jak složité bylo na stáž vyrazit? Jak náročné „papírování“ na vás čekalo?

Balení kufru na delší pobyt v zahraničí a můj druhý let v životě byly asi největšími strašáky této cesty za vysněnou stáží. Papírování bylo sice obsáhlé, ale před samotnou stáží ne přehnané. Nejnáročnější bylo vyřízení všech formalit přímo na místě – např. National Insurance Number (pozn. autora: tzv. NIN je unikátní číslo, které budete potřebovat, pokud chcete pracovat ve Velké Británii; získání trvá několik týdnů).

Co bylo náplní vaší práce pro Bentley? Věděla jste dopředu, do čeho jdete?

Až první den v Bentley jsem zjistila, co přesně budu dělat. Do té doby jsem věděla pouze to, že budu v oddělení nákupu.
Pracovala jsem v projektovém týmu právě na tomto oddělení a moje pracovní náplň byla různorodá. Účastnila jsem se každodenních porad se zástupci dalších oddělení, podílela jsem se také na chodu pravidelné porady našeho celého oddělení, komunikovala jsem s některými dodavateli, ale mým hlavním úkolem byla práce v rozličných systémech určených pro koncern Volkswagen.

Jak k vám přistupovali domácí kolegové? Nechávali vám prostor pro vlastní kreativitu/nápady nebo vám práci spíš přidělovali?

Zpočátku jsem dostávala přesně připravenou práci a plnila tak své každodenní povinnosti dle plánu. Postupně jsem však získala prostor pro vlastní vyjádření a mohla jsem si práci trochu uzpůsobit podle sebe. Stále ale bylo nutné dodržovat nastolená pravidla.
Se všemi kolegy jsem měla skvělé vztahy. Vždy, když jsem potřebovala poradit nebo s něčím pomoct, byli ochotní. S některými jsem dokonce i po skončení stáže stále v kontaktu.

BD

 

Jak vypadal váš typický pracovní den? Jak náročné je pracovní nasazení u takové společnosti?

Pracovní den obvykle začal půlhodinovou cestou do práce, ve které jsem musela být v osm ráno. Následně jsem si připravila podklady a rozvrhla pracovní úkoly daného dne, následovala pravidelná porada, po které přišla na řadu práce v různých systémech a komunikace s kolegy z celého oddělení. Pracovní doba končila v pět odpoledne a na řadu přišly záležitosti běžného osobního života. Práce byla náročná, ale vše bylo zvládnutelné a naučila jsem se díky tomu vypořádat se s různými výzvami

 

Jaký byl váš nejlepší zážitek a co vás naopak překvapilo nemile?

Krásných momentů jsem zažila mnoho, z těch nepracovních bych zmínila asi nejhezčí východ slunce, jaký jsem kdy spatřila. Tu chvíli nad probouzejícím se Edinburghem si budu pamatovat opravdu dlouho. A pokud se zaměřím na pracovní prostředí, mám v hlavě poslední den mé stáže. Všichni kolegové z projektového týmu se se mnou rozloučili naprosto báječně a řeč, kterou pronesl můj přímý nadřízený, mě dostala. Ta chvíle byla zvláštní směsicí štěstí z posledních 7 měsíců a smutku z odchodu. Bylo těžké ten den naposledy projít dveřmi vedoucími z Bentley.
Ale na co nebudu vzpomínat s nadšením, to je typické britské počasí.

Co přesně jste si odnesla z pracovní stáže do pozdějšího studijního nebo pracovního života?

Vyšší úroveň angličtiny, samostatnost, sebevědomí, nebojácnost a lepší komunikační dovednosti.

Jaké jste měla pocity po návratu domů?

Zprvu bylo náročné adaptovat se zpět do „starého“ režimu, ale brzy se vše vrátilo do normálu a já pokračovala ve studiu.  Jedno se ale změnilo - na svět jsem začala koukat pozměněným pohledem, dokážu teď ocenit to, co jsem dřív brala jako samozřejmost.

Co byste vzkázala těm, kteří ještě váhají, zda na zahraniční stáž vyjet?

Pokud i jen maličká část vašeho já chce jet, jeďte. Stojí to za to. A pamatujte – to co zažijete, vám nikdy nikdo nevezme!!!

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena