Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s Marií Buzkovou, vítězkou šestého kola třetího ročníku

Na základě hodnocení odborné poroty se vítězkou pátého kola třetího ročníku naší soutěže #VyhrajEurovíkend stala Marie Buzková se soutěžním příspěvekem "Běžný život stážisty" – Aneb takhle se dělá marketing v evropské centrále Unileveru v Rotterdamu! Marie na své fotografii ukázala své zážitky ze stáže v Nizozemsku. Abychom se dozvěděli více o tom, jak celá stáž probíhala a jak si ji užila, položili jsme Zuzaně pár doplňujících dotazů.

Jak jste se o možnosti vyrazit na pracovní stáž do zahraničí dozvěděla?

O možnosti vyrazit na pracovní stáž jsem se dozvěděla od mé kolegyně v bývalé práci, která právě tu samou stáž v minulosti absolvovala. A jelikož z ní byla více než nadšená, začala jsem pátrat po dalších podrobnostech.

Co bylo vaším hlavním důvodem, proč jste se rozhodla na stáž vyrazit?

Asi „nezakrnět v Čechách“ :)

Nabízela Vaše škola více možností, kam na stáž vyjet? Pokud ano, proč jste si vybrala zrovna Nizozemsko?

Možností je v podstatě nevyčíslitelné množství – moje škola je v podstatě jen takový schvalovatel vybrané stáže, po nabídkách jsem musela pátrat sama. Posílala jsem životopisy do mnoha firem a institucí napříč Evropou.

Jak složité bylo na stáž vyrazit? Jak náročné „papírování“ na vás čekalo?

Nikdo nemá rád papírování, ale bez toho to bohužel nejde. Takže ano, bylo toho hodně, jak formuláře pro školu, tak pro Educu. Ale nic tak hrozného, co by se nedalo zvládnout – dohromady myslím 5 formulářů.

Bylo něco, co vás zaskočilo nebo čeho jste se obávala?

Neobávala jsem se ničeho, ale popravdě mě lehce zaskočila dokonalost business angličtiny na pracovišti. Jelikož jsem pracovala v evropském středisku mezinárodní firmy, měla jsem kolegy ze všech koutů Evropy i světa, ale všichni disponovali naprosto bezchybnou angličtinou. V tomto směru, i když mám sama angličtinu na dobré úrovni, mám stále co dohánět.

Co vás na Rotterdamu nejvíce překvapilo?

Už dopředu jsem věděla, že Rotterdam je netradiční holandské město kvůli tomu, že bylo za války vybombardované a následně znova vybudované. Ale že bude takto moderní a futuristické, to mě překvapilo. Jeden známý Rotterdam okomentoval jako „sen Willyho Wonky.“ :)

V čem jsou podle Vás největší rozdíly mezi Čechy a Nizozemci?

Za prvé, Nizozemci jsou jednoznačně vyšší vzrůstem, hlavně ženy :). Co se týče povahy či kultury, jsou mnohem „zdobnější“ než Češi – halloweenská a vánoční výzdoba byla řekla bych až masivní, někdy až za hranicí vkusu. V tomto jsme my Češi střídmější.

Co je povahovým poznávacím znamením Nizozemců je přímost, někdy až přílišná. Nikdy se proto radši neptejte Nizozemce/ky, jestli vám to dnes sluší :).

Jakou práci jste ve Nizozemsku dělala? Byla jste na své pozici spokojená?

Pracovala jsem v regionálním marketingu, tedy „brand development“ značky Dirt is Good (což je Persil/Skip/Omo/Via – v každém státě je pojmenován jinou značkou). Pomáhala jsem mé manažerce zaštiťovat komunikaci mezi globálním střediskem Unileveru, kde vznikají marketingové strategie a evropskými zeměmi, které naše produkty prodávají. My jsme vlastně byli zodpovědní za správnou aplikaci těch strategií a zároveň skloubení s požadavky konkrétních států.

Získala jste během stáže kontakty, které byste mohla dále využít?

Rozhodně ano. Pokud budu chtít pokračovat ve stejném odvětví, tak se mi nasbírané kontakty z této stáže budou hodit na sto procent.

Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže? Vrátila byste se nebo byste raději zkusila jinou stáž?

Schopnost pracovat pod stresem, určovat si priority na denní bázi, umět číst čísla, rozumět trhu a komunikovat s lidmi z jiných kultur. Rozhodně jsem za tuto stáž vděčná a neměnila bych.

Co byste vzkázala těm, kteří ještě váhají, zda na zahraniční stáž vyjet nebo ne?

mariebuzkova

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena