Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s Tomášem Páskem, vítězem sedmého kola třetího ročníku

Vítězem sedmého kola třetího ročníku naší soutěže #VyhrajEurovíkend se stal Tomáš Pásek. Ve svém příspěvku Prázdniny na stáži ve Vídni přiblížil své zkušenosti ze stáže v Rakousku. Abychom se dozvěděli více o tom, jak celá stáž probíhala a jak si ji užil, položili jsme Tomášovi pár doplňujících dotazů.

Jak jste se o možnosti vyrazit na pracovní stáž do zahraničí dozvěděl?

O možnostech programu Erasmus jsem se dozvěděl především od mých kamarádů, kteří podobnou stáž již absolvovali. Mimo to jsem čerpal z informací poskytnutých mojí fakultou.

Co bylo vaším hlavním důvodem, proč jste se rozhodl na stáž vyrazit?

Určitě pozitivní zkušenosti z mého studijní pobytu Erasmus o rok dříve. Tentokrát jsem chtěl získat zkušenosti pracovní, které bych mohl zužitkovat při hledání práce po skončení studia. To se povedlo :).

Nabízela Vaše škola více možností, kam na stáž vyjet? Pokud ano, proč jste si vybral zrovna Vídeň?

Bohužel škola nenabízela vůbec žádné možnosti. Každý student si musí stáž najít sám. Já to měl jednoduché, v Rakousku se mi líbilo již na studijním pobytu a Vídeň byla blízko, navíc stáž na velvyslanectví mi připadala jako zajímavá zkušenost. 

Jak složité bylo se na stáž dostat? Jak náročné „papírování“ na vás čekalo?

Dostat se na stáž na velvyslanectví bylo poměrně náročné, především z časového hlediska. Po odeslání motivačního dopisu a životopisu čekáte klidně i pár měsíců na odpověď. Potom co si Vás „proklepnou“ v Praze na ministerstvu, už jde vše jako po másle. Na škole si vystačí s pár dokumenty a už můžete vyrazit hurá do světa (do Vídně)!

Bylo něco, co vás zaskočilo nebo čeho jste se obával?

Čekal jsem, že nás studentů bude na velvyslanectví více. V tom jsem se spletl.

Jak vypadal váš typický pracovní den?

Dopoledne jsem trávil především na konzulárním oddělení, kde jsem pomáhal s příjmem a zpracováním žádostí o vízum v ČR. Mimo to jsem prováděl pohovory s žadateli o dlouhodobé vízum v ČR, to mě bavilo asi nejvíce. Odpoledne jsem se většinou věnoval aktuálnímu dění v politice. V té době jsem měl na starost migrační krizi, o které jsem psal tzv. TIC, tedy šifrované telegramy, které se rozesílali na různé subjekty státní správy. Příjemnou zkušeností byla možnost doprovázet pana velvyslance na oficiálních akcích a recepcích.

Jak k vám přistupovali domácí kolegové?

Skvěle! Dodnes máme vynikající vztahy, starali se o mě jako o vlastního :).

Jaký byl váš nejlepší zážitek a co vás naopak překvapilo nemile?

Určitě koncert ázerbájdžánského orchestru. Nemilým překvapením bylo zjištění, že už musím domů…

Získal jste během stáže kontakty, které byste mohl dále využít?

Pokud bych se v oblasti chtěl uplatnit i po studiu, tak kontaktů mám určitě dost.

Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže? Vrátil byste se nebo byste raději zkusil jinou stáž?

Ač mě práce bavila, vždycky je potřeba zkusit něco nového. Proč se vracet na stejná místa, když je na světě tolik možností?

Co byste vzkázal těm, kteří ještě váhají, zda na zahraniční stáž vyjet nebo ne?

Neváhejte, je to příležitost, která se nebude opakovat. Po škole vám zadarmo už nikdo nic nedá…

 

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena