Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s vítězkou 2. kola druhého ročníku soutěže se Stážujeme.cz

Vítězkou druhého kola druhého ročníku naší soutěže o víkendový pobyt v Evropě a další ceny se stala Ludmila Miklíková. V soutěžním příspěvku popsala svou pracovní stáž v Anglii, kterou absolvovala v rámci programu Erasmus+. V hodnocení odbornou porotou se umístila na první pozici a získala tak zbrusu nový tablet Lenovo. Při předání výhry jsme se jí zeptali na několik otázek.

výherkyně

Jak jste se o možnosti vyrazit na pracovní stáž do zahraničí dozvěděla?

O možnosti vyjet na pracovní stáž do zahraničí jsem se dozvěděla od učitelů anglického jazyka na naší škole, kteří vyrazili v rámci stejného projektu do Anglie již minulý rok.

Jaký byl hlavní důvod, proč jste se rozhodla na stáž vyrazit?

Jsem zvídavý člověk, takže jsem chtěla zkusit něco nového. Předtím jsem nikdy nebyla na tak dlouhou dobu pryč od rodiny, proto jsem se chtěla víc osamostatnit a taky si zvýšit sebevědomí v jednání s cizími lidmi v cizím jazyce bez pomoci ostatních.

Nabízela Vaše škola více možností, kam na stáž vyjet? Pokud ano, proč jste si vybrala zrovna Plymouth?

Mým původním plánem bylo vyjet do Německa, ale bohužel tento projekt nebyl odsouhlasen. Minulý rok studenti z naší školy pracovali v Portsmouth v Anglii a letos jsme byli předem obeznámeni s tím, že pokud budeme vybráni, pojedeme do Plymouth. Místo uskutečnění stáže jsme si tedy nemohli vybrat, ale vůbec mi to nevadí :).

Jak složité bylo na stáž vyrazit? Musela jste projít výběrovým řízením?

Na začátku školního roku se všichni studenti 3. ročníku zúčastnili přednášky, kde nám učitelé a stážisti z Portsmouth představili celý projekt a popsali své zkušenosti. Poté jsme již mohli nosit přihlášky, které učitelé pečlivě pročetli a vybrali ty nejlepší kandidáty. V přihlášce se zohledňovaly dosavadní pracovní zkušenosti, prospěch, motivace apod. Pro velký zájem studentů se po uveřejnění vybraných jmen uskutečnil ještě krátký pohovor s učiteli v angličtině. Zde si udělali přehled o našich jazykových a komunikačních schopnostech. Vybráno bylo celkem 6 studentů a 2 náhradníci. Poté už jen následovala dlouhodobá příprava - jazyková, kulturní, psychologická a odborná.

Bylo něco, z čeho jste měla před odjezdem obavy?

Víc než obavy jsem se spíš těšila. Ano, bála jsem se, jestli si sednu s hostitelskou rodinou a jestli budu všemu rozumět, ale představa toho, že poznám nové lidi, nové místo, novou kulturu mě velmi fascinovala. A to, že poprvé v životě poletím letadlem, byla jen třešnička na dortu.

Co vás na Anglii nejvíce překvapilo?

Měla jsem dobrou kulturní přípravu, takže jsem věděla, co čekat. Co mě ale fakt překvapilo, bylo to, jak jsou Britové milí. Ano, znám i mnoho milých Čechů, ale v Plymouth jsem poznala novou úroveň milosti. Taky jsem se velmi divila, když jsem zjistila, že v Anglii nemají moc veřejných odpadkových košů, kvůli strachu z uložení bomby.

V čem jsou podle Vás největší rozdíly mezi Čechy a Angličany?

Jak jsem již řekla, Britové jsou velmi milí. V místě, kde jsem pracovala, chodili zaměstnanci s úsměvem na tváři a nevypadali otráveně ani při té nejnudnější činnosti. První co mě napadlo, když jsem si s nimi povídala, bylo, že kdyby takto na mě mluvil Čech, pomyslela bych si, že je to přetvářka, ale v Anglii je to přirozené.

Je anglická kuchyně opravdu tak špatná, jak se ve světě povídá?

Nemůžu říct přímo špatná, ale je prostě jiná. Osobně jsem měla veliké štěstí na rodinu, kde pan a paní domácí byli milovníci jídla, takže se při vaření večeří střídali a soutěžili mezi sebou, kdo získá větší ohlas. Snídaně jsem měla moc ráda, protože byly hodně podobné těm našim. Zato obědy jsem nemusela. Jsem holka, co miluje polívky a syté hlavní jídlo, takže s balíčkem brambůrek, dvěma sendviči, nějakým ovocem a jogurtem jsem nebyla zrovna spokojená. Večeře byly pro změnu velmi dobré, ale i tak jsem se těšila na naše tradiční české pochoutky.

Jak probíhala vaše stáž? Šlo o pouhé vaření kávy, nebo pro vás byla přínosná i profesně?

Kávovaru jsem se po celou dobu nemusela ani dotknout :). Dělala jsem spíše pomocné práce, ale i z těch jsem získala cenné zkušenosti. Hned první týden jsem dostala za úkol udělat inventuru všech kancelářských potřeb. Zde jsem si pořádně zlepšila svou slovní zásobu také v češtině. Následovaly činnosti typu přepsat ručně psaný text do počítače, zařadit faktury, zvedat telefony, třídit poštu, vypisovat šeky, zapisovat dovolené zaměstnanců do systému, registrovat nové klienty aj.

Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže?

Stáž mi dala hodně. Nebojím se tolik navazovat kontakt s cizími lidmi, udělala jsem si obrázek, jak funguje charitativní organizace, jsem si jistější v angličtině a hlavně jsem si ujasnila, že chci v budoucnu poznávat svět.

Co byste vzkázala těm, kteří ještě váhají, jestli na zahraniční stáž vyrazit?

Neváhejte! Nemáte co ztratit, ale jen získat. A především pokud máte příležitost vyjet teď, tak nepromarněte šanci, protože nikdy nevíte, kdy dostanete další :).

Děkujeme za rozhovor. Na Ludmilin soutěžní příspěvek se můžete podívat zde

 

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena