Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s vítězkou 3. kola druhého ročníku soutěže se Stážujeme.cz

Vítězkou třetího kola druhého ročníku naší soutěže o eurovíkend dle vlastního výběru a další ceny se stala Barbora Kaprálová. Ve svém soutěžním článku popsala svou pracovní stáž v Londýně, kterou absolvovala v rámci programu Erasmus+. Barbora se dostala mezi 10 mezi návštěvníky stránky nejoblíbenějších příspěvků, z nichž ji odborná porota zvolila za vítězku, a získala tak zbrusu nový tablet Lenovo. Při předání výhry jsme se jí zeptali na několik otázek.

 

 

Jak jste se o možnosti vyrazit na pracovní stáž do zahraničí dozvěděla?

Vždycky jsem byla spíše ten typ studenta, který si sám zjišťuje, co vše by ještě mohl podniknout, ale v tomto případě to ani nebylo nutné. Máme na naší fakultě (Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové) velmi aktivní oddělení zahraničních styků, jehož tým nás studenty často zásobuje upozorněními na různé možnosti stipendií a stáží. V podstatě je těžší zůstat nezlákán nabídkami na zahraniční výjezdy než „podlehnout“ a někam se přihlásit.

 

Co bylo vaším hlavním důvodem, proč jste se rozhodla na stáž vyrazit?

V minulosti jsem absolvovala kromě soukromých výjezdů za prací také několik studijních pobytů, včetně Erasmu. Postupně jsem začala více a více oceňovat možnost obohatit svůj životopis i faktické zkušenosti o praxi. Krátkodobá stáž byla ideální možností jak ji získat a přitom výrazně neohrozit průběh svých studií.

 

Nabízela Vaše škola více možností, kam na stáž vyjet? Pokud ano, proč jste si vybrala zrovna Londýn?

Moje stáž byla přes program Erasmus+, což v praxi znamená, že si student může zajistit jakoukoliv stáž a pokud splní podmínky programu, dostane několikaměsíční stipendium. Já jsem věděla, že se budu ucházet o stáž na českém zastupitelském úřadě a vzhledem ke svým jazykovým možnostem jsem přemýšlela o anglicky a španělsky mluvících zemích. Nakonec u mne vyhrál Londýn právě kvůli tomu, že se jedná o velmi kosmopolitní město a tamní ambasáda patří k těm personálně větším.

 

Jak složité bylo na stáž vyrazit? Jak náročné „papírování“ na vás čekalo?

Papírování se týkalo v podstatě jen stipendia Erasmus+, přičemž je program již zavedený, tudíž naše zahraniční oddělení znalo celkem podrobně ustálené procesy a bylo schopné mi moji práci dost usnadnit. Samozřejmě, že je také potřeba zajistit různé individuální domluvy ohledně předmětů a celkově studia v době nepřítomnosti, což může být náročné, ale zpravidla vycházejí učitelé vyjíždějícím studentům pokud možno vstříc.

 

Bylo něco, co vás zaskočilo nebo čeho jste se obávala?

Moje obavy se týkaly spíše finanční stránky stáže, jelikož Londýn je samozřejmě nákladné místo k životu a stipendium samozřejmě nedokáže pokrýt ani základní výdaje. Druhá obava se týkala toho, abych nezklamala očekávání svých nadřízených na stáži, jelikož jsem věděla, že kvůli mým předchozím zkušenostem na ambasádě v Limě se ode mne očekávalo rychlé zaučení.

 

Co vás na Londýně nejvíce překvapilo?

Jelikož jsem chvíli předtím pobývala v Limě, trochu automaticky jsem očekávala stejně chaotické a divoké velké město, takže Londýn mne překvapil především tím, jak vše fungovalo i ve chvílích „krize“, tedy například při výluce metra, což je v Londýně opravdu velká katastrofa.

 

V čem jsou podle Vás největší rozdíly mezi Čechy a Brity?

Domnívám se, že když člověk začíná cestovat, svádí ho to k tomu vidět především rozdíly a je samozřejmé, že se v různých oblastech žije odlišně, nicméně vzhledem k tomu, že jsem měla to štěstí poznat zemí více a lidí opravdu mnoho, pozoruji spíš, jak se sobě (při vší své individualitě) v podobáme. Podle mých zkušeností máme všichni v jádru velmi podobné naděje, strachy, radosti i zlosti a od toho se vlastně odvíjí i spousta každodenních podobností.

 

Je londýnské počasí opravdu tak pověstně náladové a špatné, jak se traduje?

Pravděpodobně málokdo se do Londýna přestěhuje za podnebím, nicméně zrovna přelom jara a léta, kdy jsem v Londýně přebývala já, bylo počasí relativně přívětivé. Podle některých starousedlíků se prý jedná o nejhezčí období v roce, ale já bych to přirovnala spíš k docela pěknému podzimu v Čechách. Na Londýnském počasí je asi nejnáročnější jeho zrádnost, tedy především nutnost pružně odkládat svršky či je opět oblékat, jelikož na jedné cestě do práce můžete zažít docela velké teplotní rozdíly a to nejen kvůli vystupování a nastupování do metra.

 

Jak probíhala vaše stáž a jak byla náročná?

Moje stáž byla prací opravdu na plný úvazek, kromě standardní osmihodinové doby, která tedy byla, co se týče činností, plně využita, jsem se snažila využít ještě spoustu dalších networkingových a vzdělávacích akcí po večerech. Vzhledem k tomu, že jsem trávila denně přibližně tři hodiny na cestě do práce a z práce, při kterých se bohužel nedalo nic produktivního dělat, na jakékoliv jiné aktivity zbývalo opravdu málo času. Nicméně moje náplň práce byla natolik rozmanitá a zajímavá, že jsem rozhodně neměla potřebu cítit se jakkoliv nevyužitě. Konkrétně moje náplň práce byla o něco náročnější, jelikož ekonomický úsek na londýnské ambasádě je opravdu vytížený a je potřeba se hned zapojit do práce a pomoci tam, kde je třeba. Naučila jsem se tak mnoho nových věcí, rozšířila si rozhled nejen v oboru a v neposlední řadě také navázala velmi cenné kontakty.

 

Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže?

Nedovedu asi určit, co konkrétně bylo nejpřínosnější. Pro mne toho bylo opravdu hodně, ať už to bylo další nahlédnutí do oboru, kterému bych se ráda v budoucnu věnovala, razantní rozšíření rozhledu a získání konkrétních dovedností například i v administrativě či exportní asistenci. Zásadním přínosem bylo také získání mnoha kontaktů a nalezení inspirace k mnoha projektům, což souvisí nejen s lidmi, které jsem potkala, ale také s tvůrčím prostředím ve kterém jsem tak měla možnost se pohybovat. Samotný pobyt v Londýně, jakkoliv hektický, mi rozšířil obzory a napomohl porozumět mnoha novým souvislostem.

 

Co byste vzkázala těm, kteří ještě váhají, zda na zahraniční stáž vyjet nebo ne?

Pokud jste se již dostali do fáze, kdy pobyt zvažujete, v podstatě jste se již rozhodli. Zatímco to, že na stáž vyjedete, Vám velmi pravděpodobně nijak negativně život neovlivní, odmítnutí takovéto šance Vás bude téměř jistě mrzet. Získat pracovní zkušenost v zahraničí ve Vámi zvoleném oboru je pravděpodobně cennější než jakýkoliv jiný zahraniční pobyt a otevře Vám obzory a možná dokonce přímo cestu za Vaším vysněným povoláním. 

Děkujeme Barboře za rozhovor, její příspěvek si můžete přečíst zde.

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena