Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s výhercem 1. kola soutěže se Stážujeme.cz

Vítězem prvního kola naší soutěže o iPhone a víkendový pobyt v Evropě se stal Petr Sejkora. Ve svém příspěvku popsal svou pracovní stáž v londýnském Harrow, na kterou vyrazil z Evropské obchodní akademie v Děčíně, a porota ho ocenila nejvíce body. Při předání výhry jsme se ho zeptali na několik otázek.

Jak jste se o možnosti vyrazit na pracovní stáž do zahraničí dozvěděl?

Bylo to při hodině Evropské integrace na naší škole.

Jaký byl hlavní důvod, proč jste se rozhodl tuto příležitost využít? Váhal jste dlouho?

Už jenom název „zahraniční stáž“ zní zajímavě. Hlavní důvod pro mě byla snaha využít svůj potenciál v praxi a hlavně si zdokonalit angličtinu mluvením s rodilými Brity. Abych řekl pravdu, neváhal jsem ani chvilku a hned jsem věděl, že se na stáž přihlásím.

Jak složité bylo se na stáž přihlásit? Musel jste projít výběrovým řízením?

Přihlášku na stáž mohli podat všichni studenti z mého ročníku. Do přihlášky musel každý vyplnit prospěch z předmětů, které bychom měli při stážování potenciálně využít (informační technologie, korespondence, angličtina ad.), a přiložit k ní motivační dopis. Kantoři následně vybrali 20 studentů, kteří na stáž mohli vyrazit. Podmínkou ale byla téměř pětiměsíční příprava s našimi učiteli angličtiny.

Bylo něco, z čeho jste měl před odjezdem obavy?

Musím říct, že jsem se na odjezd nesmírně těšil. Spíš než obav jsem tak byl plný očekávání. Obával jsem se jen o to, abychom v pořádku doletěli. Let naštěstí probíhal bez komplikací.

Co Vás v Anglii nejvíce překvapilo?

Překvapila mě pohostinnost rodiny, u které jsem byl ubytovaný. Pak také smysl pro humor mých nadřízených. A nakonec i počasí předčilo má očekávání.

V čem jsou podle Vás největší rozdíly mezi Čechy a Angličany?

První rozdíl, který jsem zaregistroval, byly stravovací návyky. Každý den začíná královskou snídání – jídla je, co hrdlo ráčí. Oběd pak mají Angličané většinou v práci. A to buď nějaké ty „balíčky“ z domova, nebo si zajdou do fastfoodu, kterých je tam požehnaně. Na ulicích je třeba být opatrný, protože doprava je poměrně svižná a většina řidičů nezná pojem brzda. Lidé jsou vlídní, komunikativní. Ve firmách se dbá na dress-code, který jsem musel odkoukat. První den jsem do práce přišel v obleku, ale ty ostatní už nebyl problém nosit jen kalhoty, košili a kravatu.

Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže?

Největším přínosem pro mě byla komunikace v angličtině po celou dobu pobytu a její propojení s pracovními úkony.

Doporučil byste vyrazit na pracovní stáž do zahraničí i ostatním?

Určitě to doporučuji všem, bez ohledu na znalosti angličtiny nebo jiného cizího jazyka. Vždyť procvičení jazyků je jedním z důvodů, proč na stáž vyrazit. Začátečník získá sebedůvěru k mluvení a pokročilý může v konverzaci zkoušet využít všechny gramatické vědomosti. Důležité je mluvit a zase mluvit! Je jedno, jestli se ve víru hovoru vyjádříte gramaticky chybně, hlavně, že ten druhý bude vědět, co se snažíte říct. A tímto se do toho lehce dostanete.

Cítíte tedy, že vám stáž v tomto ohledu pomohla?

Rozhodně ano. V současnosti jsem studentem maturitního ročníku Evropské obchodní akademie v Děčíně a jediné, z čeho nemám u maturity strach, je angličtina. Částečně právě díky stáži v Londýně.

Uvažujete o tom, že byste si stáž v zahraničí ještě zopakoval? Kam byste chtěl vyrazit?

Jestli se naskytne šance, tak určitě ano. Rád bych se vrátil opět do Londýna nebo bych uvažoval o Francii.

Děkujeme za rozhovor! Na Petrův soutěžní příspěvek se můžete podívat zde

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena