Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s vítězKOU 1. kola A ABSOLUTNÍ VÍTĚZKOU druhého ročníku soutěže se Stážujeme.cz

Vítězem prvního kola a absolutní vítězkou druhého ročníku naší soutěže o víkendový pobyt v Evropě se stala Daniela Gaiduschová. V soutěžním příspěvku popsala svou pracovní stáž ve Finsku, kterou absolvovala v rámci programu Erasmus. Za nejlepší příspěvek získala zbrusu nový tablet Lenovo. V absolutním hodnocení odbornou porotou se umístila na první pozici a získala víkendový pobyt. Při předání výhry jsme se jí zeptali na několik otázek.

 

Jak jste se o možnosti pracovní stáže v zahraničí dozvěděla?

O možnosti naučit se praktickým dovednostem v oboru jsem se dozvěděla od vyučujících na University of Eastern Finland ve Finsku, kde jsem v té době byla na studijním pobytu s programem Erasmus. Otevíral se kurz Aplikovaná biologie v praxi, jehož cílem bylo umožnit studentům strávit určitý čas na vědecko-výzkumné instituci dle jejich preferencí. V té době jsem ještě nevěděla, jaké jsou ty moje preference, ale po absolvování stáže doporučené mým konzultantem jsem v tom již měla jasno.

 

Jaký byl hlavní důvod, proč jste se rozhodla tuto příležitost využít? Váhala jste dlouho?

Neváhala jsem vůbec, na stáž jsem jela zcela dobrovolně a s vlastním zájmem přiučit se něčemu novému a pro mě velmi netradičnímu. Hlavní motivací bylo vyzkoušet si v zahraničí co nejvíce nových věcí, zejména techniku uchování rostlinného materiálu, která je u nás málo známá a nepřináší tak dobré výsledky jako ve Finsku. Univerzita mi zajistila stáž s veškerým komfortem a bylo by nerozumné této možnosti nevyužít.

 

Jak složité bylo se na stáž přihlásit? Musela jste projít výběrovým řízením?

Výběrové řízení do studijního programu Erasmus nebylo náročné. Hlavní bylo mít pořádek v dokumentech, kterých je potřeba vyplnit skutečně velké množství, a nezmeškat deadline pro jejich odevzdávání. Nutností je angličtina na rozumné úrovni, ale jazykové testy jsou jednoduché a ekvivalentem je certifikát na úrovni B2 (FCE). Naštěstí mám certifikát CAE a tak jsem jazykovou zkoušku ani neabsolvovala. Fakulta nabízela čtyři místa pro studium na finských univerzitách a naplnila se jen dvě, nebyl tedy problém uspět ve výběrovém řízení.

 

Bylo něco, z čeho jste měla před odjezdem obavy?

Obavy jsem přímo neměla, spíše napětí, očekávání a před samotným odjezdem samozřejmě nervozitu. Jela jsem z naší univerzity sama a ve Finsku jsem nikoho neznala, bylo proto jasné, že se budu alespoň ze začátku muset vypořádat se samotou a odloučením od svých blízkých. Byl to mírně zneklidňující pocit, ale ne přímo strach, protože jsem s tím počítala. Trošku jsem se bála, že neprojdu kontrolou na letišti a že budu „pípat“, což se také stalo, ale jinak vše proběhlo bez problémů J.

 

Co Vás na Finsku nejvíce překvapilo?

Finsko jsem znala díky několika návštěvám v předchozích letech, proto mě nic neudivilo, ale byla jsem velmi ráda, že se potvrdila moje očekávání. Pokud mě něco překvapilo, tak vždy jen pozitivně, po pravdě si snad nevzpomenu na žádnou negativní zkušenost po celou dobu svého pobytu. Užívala jsem si neustálého pocitu radosti a obdivu v každodenním životě, protože všechno ve Finsku fungovalo správně a lehce a nejspíš to byly tyto každodenní příjemné maličkosti, které ve mě ten celkový úžas nad touto zemí vyvolaly.

 

V čem jsou podle Vás největší rozdíly mezi Čechy a Finy?

V podstatě skoro ve všem, Češi a Finové jsou v mnohém pravými opaky. Finsko je moje srdcová záležitost již několik let a to zejména díky úžasné povaze místních lidí. O této zemi mám jen to nejlepší mínění a Finů si velmi vážím, protože mi připadají velmi rozumní, přemýšliví a racionální. Nehledají problémy tam, kde nejsou, protože ví, že musí šetřit sílu a nervy na skutečně závažné situace. Nejsou ukvapení a než něco udělají nebo řeknou, pečlivě to zváží. Ve Finsku na každém kroku narazíte na nějakou šikovnou vymoženost, která je jednoduchá a velmi funkční – např. otevřené dno skříňky nad dřezem která tak slouží zároveň jako odkapávač nebo vyhřívané chodníky na náměstí (což je při zimní jízdě na kole nedocenitelné).

Hlavní rozdíly mezi Čechy a Finy jsou především v následujících oblastech: funkční politický systém, přístup k pacientům v nemocnicích, systém školství, papírování a spokojenost zaměstnanců na pracovištích. Hádáte správně, Finové nás v těchto směrech zcela porazili.

 

Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže?

Jednoznačně to, že mi pomohla uvědomit si, jaký směr mě zajímá nejvíce a čemu se v budoucnu věnovat. Zkušenosti ze stáže ve Finsku byly velmi ceněné na všech českých institucích, kde jsem měla možnost pracovat, a i odborníci v oboru o ně jevili velký zájem. Touto krátkou stáží velmi stoupla moje profesní způsobilost a myslím, že jsem tak pro budoucí zaměstnavatele atraktivnější. Kromě námětu pro svou odbornou činnost jsem ve Finsku získala také základy finštiny, které se doposud intenzivně věnuji.

 

Doporučila byste vyrazit na pracovní stáž do zahraničí i ostatním?

Bezvýhradně doporučila. Stáží se podle mě nedá nic ztratit, ale lze mnoho získat. A pokud bude mít člověk zájem, může si tak snadno vytvořit přínosný a pozitivní zážitek na celý život.

 

Jaké rady byste budoucím stážistům dala? Na co by se měli před stáží připravit?

Především na složité papírování. Je třeba vyplnit hodně dokumentů a na nic nezapomenout. Přihlašování na praktickou stáž probíhá přes Erasmus koordinátora příslušné fakulty a s ním se řeší většina otázek a problémů, vyplatí se proto mít s ním dobrý vztah. Hlavní radou by bylo nebát se kontaktovat lidi a vyřídit si to, co potřebujete.

 

Uvažujete o tom, že byste si stáž v zahraničí ještě zopakovala? Kam byste chtěla vyrazit?

Velice ráda bych absolvovala minimálně jednu další stáž během studia a v ideálním případě i po dokončení univerzity. Připadá mi to jako nejsmysluplnější a zdaleka nejefektivnější způsob osobního i profesního rozvoje. Láká mě opět sever, Finsko v ideálním případě, protože toho není nikdy dost. Mojí vizí do budoucna je zapojit se do kryobiologického výzkumu na University of Oulu. Možnost stáže v Norsku, na Islandu nebo ve Velké Británii bych však také uvítala s otevřenou náručí.

 

Děkujeme za rozhovor! Na Danielin soutěžní příspěvek se můžete podívat zde.

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena