Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!
 

Rozhovor s Zuzanou Píšťkovou, vítězkou pátého kola třetího ročníku

Na základě hodnocení odborné poroty se vítězkou pátého kola třetího ročníku naší soutěže #VyhrajEurovíkend stala Zuzana Píšťková se soutěžním příspěvekem Dokonalá stáž ve španělské Valencii. Zuzana ve svém soutežním videu ukázala své zážitky ze stáže ve Španělsku. Abychom se dozvěděli více o tom, jak celá stáž probíhala a jak si ji užila, položili jsme Zuzaně pár doplňujících dotazů.

Jak jste se o možnosti vyrazit na pracovní stáž do zahraničí dozvěděla?

Z emailů průběžně posílaných školou, ze zkušeností ostatních a také z přednášek se zahraniční tématikou. 

Jaký byl hlavní impuls pro uskutečnění Vaší stáže?

Během studia jsem využila možnost studijního Erasmu ve Skotsku a vzhledem k tomu, že jsem věděla, že kvůli tomuto pobytu budu školu končit stejně o rok později, rozhodla jsem se vyjet na Erasmus ještě podruhé – pracovní stáž.

Nabízela Vaše škola více možností, kam na stáž vyjet? Pokud ano, proč jste si vybrala zrovna Španělsko?

Při výběru pracovní stáže jsme měli volnou ruku, museli jsme si předem najít sami pracovní místo v rámci Evropy, a to přednést na konkurzu profesorům. Když jsme uspěli, mohli jsme vyjet. Takže bylo čistě na nás, kde si stáž zařídíme. Co se týká mě, měla jsem chuť zažít něco přesně opačného, než byla moje první stáž. A co je lepší přes zimu, než vyjet na jih do Španělska? J Domluvila jsem si zajímavý projekt s příjemnou paní profesorkou ve Valencii    a po prvním týdnu tam mi bylo jasné, že jsem si nemohla vybrat lépe.

Jak složité bylo se na stáž dostat? Jak náročné „papírování“ na Vás čekalo?

Řekla bych, že papírování oproti studijnímu Erasmu bylo o něco méně, nebo jsem si na to už zvykla J. Každopádně z mého pohledu bylo nejtěžší najít si vhodné ubytování, už z toho důvodu, že jsem odjížděla jen na semestr a půl, a takové nájemníky nikdo nehledal.

Jak rychle jste si dokázala zvyknout na odlišné prostředí a nové lidi?

Dost mě trápilo, že nikdo neuměl ani trochu anglicky a já si se svou začátečnickou španělštinou musela zařídit ubytování, tramvajenku, mobilního operátora…Po tom, co jsem všechny tyto formality vybavila a stres opadl, uvědomila jsem si, na jak skvělém místě jsem. Mentalita lidí byla naprosto skvělá, nikdo nikam nespěchá, užívají si života, všichni do jednoho byli na univerzitě moc milí a v pohodě.

 

Jakou práci jste ve Španělsku dělala? Byla jste na své pozici spokojená?

Byla jsem součástí týmu pracujícím s myšmi a jejich poruchou očí vlivem různých činidel. Naučila jsem se spoustu různých technik, se kterými jsem dřív nedělala a užila si každý den spoustu srandy.

 

Získala jste během stáže kontakty, které byste mohla dále využít?

Určitě, myslím, že každý získaný kontakt je přínosem. Mám díky stáži kamarády v zahraničí, ale seznámila jsem se i s profesory ve škole.

Jak vnímá Čech práci mezi Španěly? Setkala jste se s více stážisty při práci?

Na našem oddělení jsem byla jediná cizinka, jinak samí Španělé. I když si myslím, že jsem neodváděla extra práci, všichni mi pořád říkali, jak jsem pracovitá a strašně rychlá :D a také mě pořád chválili, jakou mám perfektní angličtinu. Pár z nich po mém odjezdu složilo anglickou zkoušku :D.

Pomohla Vám stáž rozvinout nějaké schopnosti? Pokud ano, využíváte je i po návratu?

Řekla bych, že jsem se zlepšila nejen v cizích jazycích, ale i být schopnost samostatná a umět si poradit v různých nepříjemných situacích. Po návratu mi formality v ČR přišly oproti dřívějšku najednou jednodušší.

 Co zpětně považujete za největší přínos pracovní stáže? Vrátila byste se, nebo byste raději zkusila jinou stáž?

Zkušenost, oťukání se v jazycích, mnoho zážitků, úžasných vzpomínek, zhlédnutých nových míst. Jít na obě mé stáže bylo nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohla udělat, a rozhodně bych šla znovu.

 Co byste vzkázala těm, kteří ještě váhají, zda na zahraniční stáž vyjet nebo ne?

Neváhat a odjet. To je to nejlepší rozhodnutí. Já si teď neumím představit, že bych nevyjela,  a o všechno to, co jsem zažila, bych přišla. Je to sice ze začátku hodně papírování a první týdny jsou těžké. Člověk nikoho nezná a je na všechno sám, ale co přijde potom, stojí za to. :-)

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena