Hlasování

Po odeslání vám na zadaný e-mail přijde zpráva, kterou je pro započítání hlasu nutné potvrdit.

Zavřít hlasování
 
Stážujeme.cz - zpět na hlavní stranu Evropská komise
Jaké zkušenosti s pracovní stáží mají ostatní? Jak můžu získat praktickou stáž Erasmus+? Chci se zapojit do soutěže o eurovíkend!

Prolévejte inkoust (či pivo chřtánem), ale ne krev / Irena Pavlíčková

Na padesát přihlášek odeslaných. Furt nic. Ach jo, prolezu zas večer eurobrussels a euractiv, třeba se tam objevilo něco nového.

Najednou mi zvoní telefon. Zvednu to. Na druhém konci se představí paní ze společnosti, jejíž jméno mi po celou dobu hovoru uniká. Nemohla bys tak neňuhňat?! Prý jestli mám pořád zájem o stáž. Samozřejmě! Tak si domluvíme termín pohovoru na desá--- pííííp. Ticho. Jako zapřísáhlý šuplíkář* a správný dinosaur se již od útlého věku bráním tarifům a dobíjím si pouze kredit. Jenže paní mi volala do zahraničí a on mi ten kredit vypršel! A paní volala ze skrytého čísla! Alas, vše je ztraceno!

A není! Jsem přece inteligentní člověk - tu společnost podle indícií musím vystopovat. Přiložím ucho k zemi jako Vinettou a vydám se za dusotem koní. Projdu všechny ty odeslané přihlášky na mailu a zjistím, kdo by to mohl být. Našla jsem hned 6 možných kandidátů. Po krátké úvaze o své důstojnosti jsem se rozhodla napsat všem, jako by to bývali byli zrovna oni, kdo mi daný den volal.

Za několik dní mi přišel e-mail ze společnosti, jejíž kopyta zjevně nedusotaly dostatečně na to, abych ji zahrnula do svého spamovacího programu minulý týden. Ale stáž byla stále k mání a rádi by si se mnou domluvili termín pohovoru! Přeci jen se na mě usmálo štěstí, na osla.

Do Bruselu jsem se nastěhovala koncem srpna a na stáž nastoupila v září. Měla jsem to vůbec nejlepší ubytování v Evropské čtvrti s kulečníkem v obýváku a jen jediným spolubydlícím, který také pracoval pro zájmovou organizaci a který mi leccos z bruselské bubliny pomohl pochopit. Kolegové v práci byli každý z jiného kouta Evropy: španěl, němka, francouz, portugalka, belgičan a já - ale všem nám stejně chutnalo Nespresso a Mignonnettes Côte d'Or. Jako stážistka jsem měla na starost mimo jiné zásoby kanceláře, takže jsem vždy odběhla do supermarketu Delhaize, když se nebezpečně ztenčovaly.

Co se týče náplně stáže, vyzkoušela jsem si od každé role něco: psala jsem články, odepisovala na e-maily, procházela studie, překládala webové stránky, vyplňovala formuláře, vytvářela titulky pro krátký film, pořizovala zápisky ze sezení, uspořádala šanony, pomáhala s organizací konferencí... Za těch šest měsíců jsem měla dost času na to, utřídit si v hlavě, co bych vlastně po studiu ráda dělala.

Nejednou jsem dosáhla osvícení přímo v delíriu... tedy v bruselském baru, kde mají přes 3000 různých druhů piv. Pokud se také někdy ocitnete v Deliriu, dejte si Kasteel Bière Rouge, nebudete litovat! No a pokud to s vámi dost zamete - přeci jen má 8,5 % alkoholu - zajděte si na tradiční hranolky u burzy, ty žaludek zase spraví.

Měsíc se s měsícem sešel a bylo 7. ledna 2015. V Paříži se v ten den odehrál atentát na Charlie Hebdo. Každý v kanceláři po očku sledoval Twitter feed, večer se šlo na Place Lux, kde jsme jen tak stáli a smutněli - nejvíc to vzalo našeho šéfa, francouze, který jindy sršil bonmoty. Lidi zapalovali svíčky a nosili transparenty Je suis Charlie, v dálce zněly housle a byla dost zima. 

 

Fotka z večera 7.1.2015 na Place Luxembourg, Brusel

 

V únoru byla stáž u konce a já se vrátila ke studiu.  Pořád jsem notorický šuplíkář, ale díky stáži mám lepší představu o svém budoucím uplatnění; no a ještě jsem se naučila sakra dobře hrát kulečník. Nejeden člověk by asi protestoval, kdybych zde napsala, že jsem také o něco moudřejší než dříve, takže to radši vynechám. Každopádně si více vážím každého dne a lidí se smyslem pro humor. A tvoje stáž?

*Člověk, jež ukládá telefon po příchodu domů do šuplíku a zásadně jej nekontroluje pokud nezazvoní. Místy telefon nechává na několik hodin doma.

Zpět na seznam příspěvků

Počet hlasů: 3


Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu k soutěži nebo pracovním stážím nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese info@stazujeme.cz.

Stážujeme.cz na Facebooku

Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.


30 let programu Erasmus
Sledujte nás na našem facebookovém profilu a nenechte si ujít nové soutěžní příspěvky a také rady a zkušenosti současných i bývalých stážistů.

(C) Zastoupení Evropské komise v České republice 2017.
Všechna práva vyhrazena